Görüntülemekte olduğunuz etkinlik sona ermiştir.

COVID-in-Residence: Yaratıcı Ortak Üretimin Keşfi

Ücretsiz Etkinlik

İSTKA tarafından fonlanan COVID-in-Residence: Yaratıcı Ortak Üretimin Keşfi online rezidans programı kapsamında, COVID-19'un getirdiği ekonomik krizden olumsuz etkilenen yaratıcı profesyoneller takımlar hâlinde bir araya gelerek "eğitim ve öğrenme", "işin geleceği" ve "sağlık ve iyi olma hâli" temaları etrafında projeler geliştirecek. Başvurusu kabul edilen her takıma eğitim ve mentorluk verilecek; ürünlerini ve servislerini geliştirme süreçlerinde de UX, UI, yazılım, tasarım ve prototipleme gibi altyapı destekleri sağlanacak.

Etkinlik İçeriği


ATÖLYE, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından düzenlenen COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında yaratıcı bireyler için COVID-in-Residence: Yaratıcı Ortak Üretimin Keşfi projesini hayata geçiriyor. Proje, Temmuz - Eylül 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek.


COVID-in-Residence: Yaratıcı Ortak Üretimin Keşfi; COVID-19 döneminde yaşanan ekonomik kriz dolayısıyla, yaratıcı endüstriler ve bu alanda çalışan yaratıcı bağımsız profesyonelleri merkezine alıyor. ATÖLYE’nin disiplinerarası komünitesi dolayısıyla edindiği topluluk kürasyonu yetkinliğini, çok daha geniş bir çemberdeki bağımsız profesyonellere iş birliği, danışmanlık, mentorluk gibi alanlarda sağlamayı amaçlayan proje, yaratıcı topluluklar için belirsizlik ve kriz dönemlerinde fiziksel mekâna ve bir araya gelmeye bağlı olmayan alternatif dayanışma ve iş geliştirme modelleri oluşturarak, dijital çok disiplinli olasılıkların, kaynaklara erişimin ve iş birliklerinin yolunu açmayı hedefliyor.


İSTKA tarafından hayata geçirilen COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı, pandeminin bireyler ve topluluklar üzerinde yarattığı sosyoekonomik krizin etkilerini kentsel ve ulusal düzeyde hafifletebilmek, yenilikçi uygulamaları teşvik etmek ve pandemi ile büyüyen problemlere çözümler geliştirebilmek adına virüsün yayılımının önlenmesi, halk sağlığı ve ekonomik krize yönelik müdahale alanlarını desteklemek üzere açıldı. 


Açık Çağrı


Rezidans projesi, pandeminin yoğun olarak etkilediği öncelikli alanlardan eğitim ve öğrenme, işin geleceği ve sağlık ve iyi olma hâli temalarına odaklanıyor. Açık çağrı ile bağımsız yaratıcı zihinlerden oluşan takımlar, belirlenen temalar üzerine çalışmak üzere başvuruda bulunabilecek ve proje süresince eğitim, mentorluk ve altyapı desteklerinden yararlanacak. Geliştirilecek projeler; kriz dönemi ve normalleşme sürecinin de ötesinde; yapısal, sürdürülebilir bir etki hedeflenerek yenilikçi uygulamalar ile daha esnek ve dayanıklı gelecek pratikleri tasarlamak üzere kurgulanacak.


Açık çağrı sonucunda altı takım seçilecek. Takımlar, Nesta Yaratıcı Girişimcilik Eğitimi’nin ardından mentorluk ve altyapı desteği alacak. Sürecin sonunda geliştirilen uygulama ve projelerin MVP’leri üretilecek, geri bildirim seansları ile ürün ve servisler üzerine çalışılacak ve kamu ile buluşacakları bir etkinlikte sergilenecek.


Kimler katılabilir?


Yaratıcı endüstriler, sosyal bilimler, iş geliştirme, teknoloji ve mühendislik gibi alanlarda farklı disiplinlerde çalışan profesyonellerden oluşan takımlar projeye başvurabilir. Başvurular, en fazla 6 kişilik takımlar olarak yapılabilir.