Görüntülemekte olduğunuz etkinlik sona ermiştir.

Müşteriler Olmasa İşimizi Harika İdare Ederdik

Ücretsiz Etkinlik

“Teknik Destekten Müşteri Deneyimi Yönetimine Müşteri Hizmetleri Konusuna Bir Giriş” İçerik: Müşteri hizmetleri nedir? Müşteri hizmeti nasıl yapılır? Müşteri hizmeti yeterli midir? Müşteri deneyimi yönetimi, müşteri hizmetlerinden nasıl farklıdır? Müşteri odaklı olmak, Hizmet kültürü gibi konulara değinilecektir. Bu program sonunda bir müşteri deneyimi uzmanı olmayabilirsiniz ama müşteri deneyiminin ana temaları hakkında bir fikir edinmiş ve ürün ya da hizmetinizi daha tasarlarken bu temaları da işin içine katacak kadar farkındalık sahibi olmuş olacaksınız. Siz de bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, 17 Ocak Salı günü saat 18.20’de İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası İTÜ Çekirdek Açık Ofisi’nde Sinan Kurmuş’un “Müşteriler Olmasa İşimizi Harika İdare Ederdik” konusundaki etkinliğimize katılabilirsiniz. Kayıt için; http://www.itucekirdek.com/tr/girisimcilik-seminerleri/musteriler-olmasa-isimizi-harika-idare-ederdik

Etkinlik İçeriği


“Teknik Destekten Müşteri Deneyimi Yönetimine Müşteri Hizmetleri Konusuna Bir Giriş”

İçerik:

Müşteri hizmetleri nedir?
Müşteri hizmeti nasıl yapılır?
Müşteri hizmeti yeterli midir?
Müşteri deneyimi yönetimi, müşteri hizmetlerinden nasıl farklıdır?
Müşteri odaklı olmak,
Hizmet kültürü gibi konulara değinilecektir.
Bu program sonunda bir müşteri deneyimi uzmanı olmayabilirsiniz ama müşteri deneyiminin ana temaları hakkında bir fikir edinmiş ve ürün ya da hizmetinizi daha tasarlarken bu temaları da işin içine katacak kadar farkındalık sahibi olmuş olacaksınız.

Siz de bu konu hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, 17 Ocak Salı günü saat 18.20’de İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası İTÜ Çekirdek Açık Ofisi’nde Sinan Kurmuş’un “Müşteriler Olmasa İşimizi Harika İdare Ederdik” konusundaki etkinliğimize katılabilirsiniz.

Kayıt için; http://www.itucekirdek.com/tr/girisimcilik-seminerleri/musteriler-olmasa-isimizi-harika-idare-ederdik