Görüntülemekte olduğunuz etkinlik sona ermiştir.

Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017

Ücretsiz Etkinlik

Özgür Web Teknolojileri Günleri; Linux Kullanıcıları Derneği tarafından yılda bir kez düzenlenir. Toplumun her kesimine uygun düzeyde, tanıtıcı ve teknik seminerler yapılır. Bu nedenle de özgür web teknolojileri ile ilgilenen herkesin buluşma yeridir. Ayrıca etkinlik kapsamında; organizasyonlar, kamu kuruluşları ve özel sektörden ilgili şirketler stand açar, ürün ve hizmetlerini tanıtır. Bu yıl 7.'si düzenlenecek olan Özgür Web Teknolojileri Günleri 2017, 11-12 Kasım tarihlerinde Yeditepe Üniversitesi'nde gerçekleşecek.

Etkinlik İçeriği


34 sene önce başlayan Özgür Yazılım hareketi, yazılıma ve dolayısı ile kullanıcıya; özgürlüğünü sağlıyor olmak ile birlikte, sistemine uyarlamış olduğu pragmatik idealizm[1] çerçevesinde bilgisayarlar ve ağların var olduğu her alanda olmazsa olmaz kabul edilmektetir. Yazılım ve programcının hak ve özgürlüklerini koruyan bu fikriyat aynı zamanda kritik iş uygulamalarından günlük uygulamalara kadar somut örnek ve seçenekler de sunmaktadır.

Özgür yazılımlar ticaretin ötesinde özgürlüğün sağlamış olduğu sağlam bir teknik zemini de garantilemekte. Bu nedenle dünya çapında üniversiteler araştırma geliştirme çalışmalarını özgür platformlarda sürdürürken; kurumlar ise devasa iş operasyonlarını başta GNU/Linux olmak üzere özgür yazılımlara emanet etmektedir.

Özgürlük ve bahsi geçen diğer amaçlara katkıda bulunmak için gerçekleştirilmekte olan etkinlikler 22. yılını, bu amaçların özgür web üzerine özelleşmiş halini hedefleyen Özgür Web Teknolojileri Günleri ise 7. yılını kutluyor.

Etkinlik hakkında daha fazla bilgi almak, kayıt olmak ve/veya oturum önerisi göndermek için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

https://ozgurwebgunleri.org.tr/2017/


[1]: Copyleft: Faydacı İdealizm —Richard M. Stallman: https://www.gnu.org/philosophy/pragmatic.tr.html