Görüntülemekte olduğunuz etkinlik sona ermiştir.

Yeni Fikirler Yeni İşler Finali

Ücretsiz Etkinlik

ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler’de (YFYİ) finale doğru geri sayım başladı. YFYİ 2015 Finali, 11. yılında, kitabı “Yalın Girişimci” ile New York Times’ın en çok satanlar listesine giren yazar Brant Cooper’ın da katılımıyla 5 Aralık 2015 Cumartesi günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Ödül töreninde Büyük Ödüller ve ABD Kampı Özel Ödülleri sahiplerini bulacak.

Konuşmacılar


  • Brant Cooper
    Lean Entrepreneur yazarı / mentor
    Moves the Needle

Sponsorlar


Ana Sponsor

Organizasyon Ana Sponsoru

Özel Ödül Sponsoru

YFYİ Pro Kategori Sponsoru

Etkinlik İçeriği


ODTÜ ve ODTÜ TEKNOKENT tarafından Elginkan Vakfı’nın desteği ve DEPARK ve Koç Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin bölgesel iş ortaklıklarıyla düzenlenen, 11. yılını geride bırakan ve bu yıl da yoğun katılımın olduğu Yeni Fikirler Yeni İşler’in 5 Aralık’ta gerçekleştirilecek Ödül Töreni’nde özel bir konuk ODTÜ’lüler ile buluşacak. Kitabı “Yalın Girişimci” ile 2013 yılında New York Times’ın en çok satanlar listesinde zirveye kadar çıkan Brant Cooper, YFYİ Ödül Töreni’ne katılarak finalistler ve izleyicilere, girişimcilere başarılı birer şirket kurmanın ve yenilikçi yaklaşımla teknolojiyi ve trendleri her daim takip edebilmenin püf noktalarını anlatan bir konuşma yapacak.  

Kendisini startup’ların kurulmasına ve organizasyonların inovasyon yaratmasına yardımcı olan yazar, konuşmacı ve mentor olarak tanımlamayan, Moves the Needle şirketiyle Silikon Vadisi’ndeki yeni girişimlere başarılı olmanın yolunu açan Brant Cooper’ın “Yalın Girişimci” adlı kitabı bu yıl Türkçe’ye de çevrilerek yayınlandı.

YFYİ kapsamında bu yıl ilk kez jüri seçimlerinin yanında halk oylaması da gerçekleştirilecek. YFYİ’ye katılan ekiplerinin iş fikirleri www.yfyi.com üzerinde izlenerek oylanabilecek.

5 Aralık Cumartesi günü ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek YFYİ Final Töreni’ne katılmak ve birbirinden yenilikçi fikirlere tanıklık etmek isteyenler www.yfyi.com adresi üzerinden kayıt yaptırarak töreni yerinde izleyebilirler.

Yeni Fikirler Yeni İşler hakkında:

11. yılını geride bırakan Yeni Fikirler Yeni İşler’de, 2015 yılında farklı girişimci profillerinin katılımları hedeflendi ve bu yıl ilk kez YFYİ Idea ve YFYİ Pro olmak üzere iki bölümde gerçekleştirildi. YFYİ Idea henüz şirketi olmayan ancak iyi bir teknoloji tabanlı fikre sahip olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileriyle mezuniyetinin üzerinden en fazla 5 yıl geçmiş mezunlarına yönelik olarak gerçekleştirilirken, YFYİ Pro ise 0-3 yaş arası teknoloji tabanlı startup şirketlerinin katılımı hedeflendi. YFYİ Pro ile ayrıca, uluslararası başarı yakalayacak şirketler geliştirilmesi amaçlanıyor.

2005 yılında 195 girişimciyle çıktığı yola, bu yıl 11. yılında 1.243 girişimci başvurusuyla devam eden YFYİ, 1.353 iş finale kalmak için mücadele etti. Birbirinden değerli girişimcileri ve iş fikirlerini destekleyen YFYİ bu yıl ilk kez iki ana kategoride projeleri değerlendirirken, YFYİ Idea’da 43 ekip, YFYİ Pro’da 19 ekip kuluçka dönemine kalarak yoğun eğitim ve mentorluk döneminden yararlandı. Son derece verimli ve yoğun geçen kuluçka döneminin ardından, 5 Aralık’ta gerçekleşecek finalde YFYİ Idea’da 10 ekip, YFYİ Pro’da 12 ekip Bilişim, Dayanıklı Malzeme ve Tüketici Elektroniği, Enerji ve Sağlık Kategorilerinde finale kaldı.

YFYİ Idea kapsamında kazananlara, Elginkan Vakfı tarafından verilen büyük ödül ve ABD Kampı özel ödülüne ISSD ve OSTİM’in ABD Kampı özel ödülleri sunulurken, YFYİ Pro’da kazananlar ise Intel, Arçelik ve YEDAŞ sponsorluğunda verilecek kategori büyük ödülleri ve ABD Kampı ödüllerine hak kazanacaklar.

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ve yatırımcıların, yöneticilerin, akademisyenlerin, girişimcilerin ve şirket sahiplerinin yer alacağı törende, finale kalan girişimciler ilk kez iş fikirlerini kamuoyu karşısında sunacak ve yapılacak değerlendirme ile kazananlar belirlenecek. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da nakit para ödüllerinin yanı sıra, kazanan girişimciler ODTÜ TEKNOKENT San Francisco T-Jump Hızlandırma Merkezinde gerçekleşecek ABD Kampı’na katılacaklar.

Genç nesillere girişimciliği ve inovasyonu aşılamayı hedefleyen Yeni Fikirler Yeni İşler, 11 yıldır ODTÜ TEKNOKENT tarafından Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin “İş bulan değil, iş kuran mezun” yaklaşımı benimsenerek organize edilmektedir. Bu yarışma, yenilikçi ve teknoloji tabanlı iş fikri olan öğrencilerin fikirlerini hayata geçirmeleri için uygun ortamı sağlamakta ve onlara başarılı iş insanları olmaları yolunda destek verirken, genç teknoloji şirketlerinin de “ölüm vadisi” sürecini atlatmalarına yardımcı olarak başarılı ve dünyaya açılan şirketler oluşturmayı hedeflemektedir. 2005 yılından beri her yıl düzenlenmekte olan YFYİ kapsamında, bugüne kadar 50’den fazla yeni şirket kuruldu ve bu şirketlerde istihdam edilen kişi sayısı ise 200’ün üzerine ulaştı.